Sık Sorulan Sorular

Sizler için cevapladık

İçindekiler

Klima gazı biterse ne olur?

Tüm iklimlendirme sistemleri özel bir gaz ile çalışır. Klima gazında eksilme olduğunda ya da gaz bittiğinde ısıtma veya soğutma işlemi yapmayacaktır. Arıza durumunda önce servis tarafından kaçak kontrolü yapılmaktadır. Daha sonra klimaya yeniden gaz basılarak klimanın aktif hale gelmesi sağlanır.

Mobil klima neden sesli çalışır?

Aslında diğer klima çeşitlerinde de bir miktar ses vardır. Fakat klimaların iç üniteler sessiz çalışırken sesli çalışan dış ünitedir. Mobil klimalarda ise ayrıca bir dış ünite yoktur. Her iki ünitede aynı yerde olduğu için mobil klimalar sesli çalışmaktadır.

Multi split klima ne demektir?

Evlerimizde kullandığımız klimalar genellikle iç ve dış ünite olarak iki bölümden oluşur. Fakat multi split klimalarda bir dış ünite varken birden çok iç ünite bulunmaktadır. İç üniteler birbirinden bağımsız ve ayrı ayrı derecelerde kullanılabilmektedir.

Sürekli çalışan klima bozulur mu?

Eğer ki klimanız sürekli çalışıyorsa klimanın moturunda belli bir süre sonra problem ortaya çıkacaktır.Eski tür klimalarda sürekli çalışan bir klima ekstra olarak da elektrik problemi yaratır.Klima sürekli çalıştığı için hava akışı fazlalığından dolayı 2 ay süreyle filtrelerin temizlenmesi gerekmektedir.

Klima uzun süre çalışmazsa ne olur?

Klimayı eğerki uzun süredir açmadıysanız öncelikle teknik servise başvurmanız önerilir.Kontrole gelen servis elemanları klimanızın iç ve dış donanımlarını kontrol etmelidir.Bakımları yapıldıktan sonra filtreler temizlenmeli ve klimanızın 15 dakika çalıştırılması önerilir.

Kumandası bozulan klima nasıl açılır?

kumandası bozulan klima nasıl açılır:Uzaktan kumandanızın pillerini kontrol edip yerlerini değiştirebilirsiniz.Eğerki kumandanız klimaya uzaksa yakın bir yerden denemeye çalışınız.Klimanın iç ünitesinde yer alan ON/OFF düğmesine tıklayarak klimanızın açma veya kapama işlemlerini yapabilirsiniz,fakat ısı ayarlarını değiştiremezsiniz.

Klima motorunun bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Bu sıcak dönemlerde klimanın uzun saatler süre boyunca çalışması klimanızın motorunun arızalanmasına neden olucaktır.Eğerki klimanızın içeriyi eskisi gibi fazla soğutmadığını farkedersiniz motorunuzda arıza oluşmuştur.Klima motorunun bozuk olduğuna dair işaretler şunlardır:

1-Klima motoru çalışırken yüksek sesler çıkartıyor
2-Motorun pervanesi yavaş dönüyor veya hiç dönmüyor
3-Klima çalışırken aniden atan sigorta

Klimadan Nasıl Tasarruf Sağlanır?

Klima alırken ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir derecede klima seçimi yapmalısınız.Klima alırken A++ ürünlerini tercih etmeniz tasarruf etme açısından çok önemlidir.Klima açıldğında fan seviyesi orta seviyede bırakılıp bir miktar daha tasarruf elde edilebilir.

Klima Filtreleri Kaç Aydan Aya Temizlenmelidir?

Klimalar bu dönemdeki hava kirliliğinden dolayı filtrelerin aydan aya temizlenmesi hem sizin sağlığınız açısından ve klimanın motor sağlığı için çok önemlidir.

A Sınıfı Klima Nedir?

Bir klima seçerken aranması gereken en önemli özellik A++ olmasıdır. A++ sınıfına sahip olan klimalar enerji ve performans bakımından sizi yolda bırakmayacak ürünlerdir.Klima seçiminde A++ sınıfına sahip olan klimalar tercih edilmelidir.

Klima Hangi Şartlarda Garanti Kapsamına Girmez?

Klimalar kötü hava koşullarında oluşan hasarlar kapsamında garanti dışı olucaktır.Klimanızın iç ünitesini açıp herhangi bir yerini tamir etmeye çalışmanız'da garanti dışına sürüklicektir.Elektrik kesintilerinden sonra gelen yüksek voltajlı elektrik sorununda klima servisi garanti dışına girmektedir.

Klima Filtreleri Temizlenmezse Ne Olur?

Klima filtresinin temizlenmemesi klimanızın ısıtma ve soğutma bakımından performansının düştüğünü görebilirsiniz ve klimanın serpantin ile drenaj arasında kirlenme nedeni ile zamanla bakteri oluşturması sizin sağlığınız açısından problem teşkil edebilir.

Klima Su Sızıntısı Neden Yapar?

Klimanızın iç ünitesinden su aktığını görüyorsanız eğer klimanızın kapağını açıp kontrol etmelisiniz .Klimadan akan su sızıntısı klimadaki su tahliyesinin yosun veya mantar birikimi nedeniyle tıkanması sonucu oluşur.

Klimada Su Sızıntısı Nasıl Önlenebilir

Tıkanmış olan boruyu kuru bir vakum kullanarak açmayı deneyebilirsiniz.

Soğuk Havalarda Klima Neden Çalışmaz

Soğuk havalarda klimanızın çalışmama nedenlerinden biri olan klima motorunun buzlanmış olmasından kaynaklı olabilir.Dış ortamdaki sıcaklık azaldıkça motordaki sıvı akışını etkileyeceği için bu tür problem yaratabilir.

Klima radyatörünün arızası nasıl anlaşılır

  • Klimadaki sogutma-ısıtma gücünün azalması
  • İç üniteden gelen tıslama sesleri
  • Yüksek gelen elektrik faturaları
  • Klimayı açtıktan sonra devreye girmemesi
  • Klima motorunun aşırı ısınması